Blog

17.01.2024

Beton zwykły a towarowy – różnice

beton-zwykly-a-towarowyBeton to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, wykorzystywany przez człowieka już od ponad 900 lat. Oczywiście przez cały ten czas receptura tego materiału ewoluowała, a ludzie sami dostosowywali jego skład do współczesnych wymagań. Aktualnie wyróżniamy dwa główne rodzaje betonu: beton zwykły i beton towarowy. Czym charakteryzuje się każdy z nich i jakie są podstawowe różnice?

Beton zwykły – charakterystyka

Beton zwykły to rodzaj betonu wykonywany z kruszywa mineralnego skalnego, spojonego z cementem. Gęstość tego rodzaju betonu wynosi ok. 2000 kg/m3, a uziarnienie kruszywa do jego produkcji to ok. 8 mm. W większości przypadków stosuje się takie kruszywa, jak: grys, żwir, piasek oraz mieszanki kruszyw mineralnych. Chcąc zmodyfikować strukturę i właściwości betonu zwykłego, można zastosować mieszanki uplastyczniające, napowietrzające albo przyspieszające wiązanie materiału. Beton zwykły sprawdza się w tworzeniu mocnych, stabilnych konstrukcji budowlanych, takich jak belki, słupy, płyty stropowe. Zgodnie z normą PN-88/B-06250 dzieli się go na klasy wytrzymałościowe od B-7,5 do B-50. Cena betonu zwykłego może różnić się w zależności od klasy surowca. Najczęściej ten typ mieszanki będzie droższy, niż beton towarowy, przede wszystkim ze względu na inny skład i zastosowanie.

Beton towarowy – charakterystyka

Definicja betonu towarowego została określona normą budowlaną BN-78/6736-02. Według normy beton towarowy wytwarzany jest w betoniarniach przez producentów betonu, a następnie transportowany na miejsce budowy. Ten typ betonu produkuje się w procesie  mieszania kruszywa, wody i cementu oraz domieszek i dodatków uszlachetniających. Podczas wiązania wszystkich składników i utwardzania masy betonowej, surowiec zyskuje właściwości użytkowe i staje się funkcjonalnym materiałem budowlanym. Beton towarowy wyróżnia się bardzo dużą trwałością i wysoką plastycznością. Najczęściej stosuje się go w branży budowlanej do tworzenia podstawowych elementów głównych obiektów, takich jak domy, drogi i inne konstrukcje. Ze względu na dużą wytrzymałość, stanowi idealną opcję jako podkład pod wszelkiego rodzaju konstrukcje nośne, np. fundamenty czy posadzki w zakładach produkcyjnych. Beton towarowy jest produkowany w kontrolowanych warunkach, co pozwala na uzyskanie doskonałej jakości i jednorodności. Jest również często poddawany badaniom laboratoryjnym, aby zapewnić, że spełnia określone normy i specyfikacje. Koszt produkcji betonu towarowego jest niższy, niż w przypadku betonu zwykłego, co ma też wpływ na cenę sprzedaży materiału.

Beton zwykły czy beton towarowy – który wybrać?

Zarówno beton zwykły, jak i beton towarowy to często wybierane materiały w branży budowlanej. Beton zwykły jest bardziej ogólnym materiałem budowlanym, który może być wytwarzany na miejscu budowy, podczas gdy beton towarowy to wysokiej jakości, precyzyjnie kontrolowany materiał, który jest produkowany w zakładach prefabrykacji i dostarczany na plac budowy w gotowej formie. Wybór między nimi zależy od konkretnych potrzeb i specyfikacji projektu budowlanego.

© 2024. Nazwa firmy . Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms